General Election 2020
November 3 2020
UNOFFICIAL RESULTS

Progress per Counting group
Election Day 85 of 85 100.00%

PRESIDENTIAL ELECTORS FOR PRESIDENT AND VICE PRESIDENT

STATE SUPREME COURT JUSTICE 7th Judicial District

REPRESENTATIVE IN CONGRESS 23rd District

STATE SENATOR 58th District

MEMBER OF ASSEMBLY 132nd District

MEMBER OF ASSEMBLY 133rd District

MEMBER OF ASSEMBLY 148th District

SHERIFF (4 Year Term)

COUNCILMAN (1 Yr Unexpired Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

TOWN SUPERVISOR (3 Year Unexpired Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term)

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (1 Year Unexpired Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term)

TOWN CLERK (1 Year Unexpired Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

ASSESSOR (3 Year Unexpired Term)

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term)

TOWN JUSTICE (4 Year Term)

TOWN PROPOSITION NUMBER ONE

TOWN PROPOSITION NUMBER TWO

TOWN PROPOSITION NUMBER THREE

LIBRARY PROPOSITION NUMBER ONE


PRESIDENTIAL ELECTORS FOR PRESIDENT AND VICE PRESIDENT (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 39,058

Joseph R. Biden and Kamala D. Harris (DEM, WOR) 11,299 29.07%
DEM 10,690 27.50%
WOR 609 1.57%
Donald J. Trump and Michael R. Pence (REP, CON) 26,781 68.90%
REP 24,897 64.05%
CON 1,884 4.85%
Howie Hawkins and Angela Nicole Walker (GRE) 116 0.30%
Jo Jorgensen and Jeremy Cohen (LBT) 473 1.22%
Brock Pierce and Karla Ballard (IND) 128 0.33%
Write-in 73 0.19%

Total 38,870 100.00%

STATE SUPREME COURT JUSTICE 7th Judicial District (Vote for 4)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 39,058

Gino M. Nitti (DEM) 8,207 6.37%
Dan Doyle (REP, CON, WOR, IND) 25,808 20.04%
REP 22,833 17.73%
CON 1,951 1.52%
WOR 670 0.52%
IND 354 0.27%
William T. Gargan (DEM) 7,974 6.19%
Sam L. Valleriani (REP, CON, WOR, IND) 23,719 18.42%
REP 20,845 16.19%
CON 1,922 1.49%
WOR 623 0.48%
IND 329 0.26%
Julie A. Cianca (DEM, WOR) 9,541 7.41%
DEM 8,568 6.65%
WOR 973 0.76%
Vince Dinolfo (REP, CON, IND) 22,520 17.49%
REP 20,321 15.78%
CON 1,895 1.47%
IND 304 0.24%
Stephen K. Lindley (DEM, REP, CON, WOR, IND) 30,979 24.06%
DEM 7,852 6.10%
REP 20,215 15.70%
CON 1,825 1.42%
WOR 722 0.56%
IND 365 0.28%
Write-in 29 0.02%

Total 128,777 100.00%

REPRESENTATIVE IN CONGRESS 23rd District (Vote for 1)

CD 23: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 39,058

Tracy Mitrano (DEM, WOR) 10,384 27.24%
DEM 9,466 24.83%
WOR 918 2.41%
Tom Reed (REP, CON, IND) 27,434 71.96%
REP 25,046 65.70%
CON 2,052 5.38%
IND 336 0.88%
Andrew M. Kolstee (LBT) 302 0.79%
Write-in 4 0.01%

Total 38,124 100.00%

STATE SENATOR 58th District (Vote for 1)

SD 58: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 39,058

Leslie Danks Burke (DEM, WOR, SAM) 10,452 27.90%
DEM 9,382 25.05%
WOR 1,007 2.69%
SAM 63 0.17%
Thomas F. O'Mara (REP, CON, IND) 27,000 72.08%
REP 24,591 65.65%
CON 2,078 5.55%
IND 331 0.88%
Write-in 5 0.01%

Total 37,457 100.00%

MEMBER OF ASSEMBLY 132nd District (Vote for 1)

AD 132: reported: 59 of 59 100.00%
Ballots: 28,619

Philip A. Palmesano (REP, CON, IND) 23,132 99.69%
REP 20,005 86.21%
CON 2,009 8.66%
IND 1,118 4.82%
Write-in 73 0.31%

Total 23,205 100.00%

MEMBER OF ASSEMBLY 133rd District (Vote for 1)

AD 133: reported: 22 of 22 100.00%
Ballots: 8,975

ChaRon K. Sattler-Leblanc (DEM, WOR) 1,727 20.82%
DEM 1,588 19.15%
WOR 139 1.68%
Marjorie L. Byrnes (REP, CON, IND) 6,566 79.18%
REP 5,864 70.71%
CON 589 7.10%
IND 113 1.36%
Write-in 0 0.00%

Total 8,293 100.00%

MEMBER OF ASSEMBLY 148th District (Vote for 1)

AD 148: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,464

W. Ross Scott (DEM) 185 13.97%
Joseph M. Giglio (REP, CON, IND) 1,139 86.03%
REP 1,067 80.59%
CON 67 5.06%
IND 5 0.38%
Write-in 0 0.00%

Total 1,324 100.00%

SHERIFF (4 Year Term) (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 39,058

James L. Allard (REP, CON, IND) 31,899 99.64%
REP 27,486 85.85%
CON 2,800 8.75%
IND 1,613 5.04%
Write-in 116 0.36%

Total 32,015 100.00%

COUNCILMAN (1 Yr Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 944

John Lyons (PAT) 318 97.55%
Write-in 8 2.45%

Total 326 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 1,467

Patricia Horton (JFA) 562 32.94%
Douglas Horton (PEA) 586 34.35%
Patrick P. Nichols (HA1) 553 32.42%
Write-in 5 0.29%

Total 1,706 100.00%

TOWN SUPERVISOR (3 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Canisteo: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,369

Jason B. Woodworth (REP) 1,126 99.82%
Write-in 2 0.18%

Total 1,128 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Canisteo: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,369

Willard S. Mlott II (REP) 1,104 99.91%
Write-in 1 0.09%

Total 1,105 100.00%

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Caton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 1,075

Hank Bentley (RUR) 266 97.44%
Write-in 7 2.56%

Total 273 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 1,070

Robby Anger (REP) 803 49.91%
Carl Drum (REP) 800 49.72%
Write-in 6 0.37%

Total 1,609 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 2,651

Glenford L. Rose, Jr. (REP) 1,946 99.54%
Write-in 9 0.46%

Total 1,955 100.00%

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 2,651

Lon A. Fiscus (REP) 1,899 99.53%
Write-in 9 0.47%

Total 1,908 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (1 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 463

Jeffrey G. Moore (REP) 378 99.47%
Write-in 2 0.53%

Total 380 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Greenwood: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 398

   
Write-in 2 100.00%

Total 2 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 301

   
Write-in 45 100.00%

Total 45 100.00%

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 301

   
Write-in 60 100.00%

Total 60 100.00%

TOWN CLERK (1 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 652

   
Write-in 99 100.00%

Total 99 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 635

Mary Hope Benedict (DEM) 413 99.28%
Write-in 3 0.72%

Total 416 100.00%

ASSESSOR (3 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 596

   
Write-in 3 100.00%

Total 3 100.00%

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 1,049

Mary M. Farmer (REP) 830 99.28%
Write-in 6 0.72%

Total 836 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Wayland: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 1,526

Douglas Fahy (DUM) 647 46.65%
Laura B. Snow (CAR) 364 26.24%
Katherine Snow (J4Y) 368 26.53%
Write-in 8 0.58%

Total 1,387 100.00%

COUNCILMAN (1 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 592

John J. Walton (REP) 437 97.98%
Write-in 9 2.02%

Total 446 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 672

Christie C. Brothers (REP) 553 99.64%
Write-in 2 0.36%

Total 555 100.00%

TOWN PROPOSITION NUMBER ONE (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 804

Yes 345 53.91%
No 295 46.09%

Total 640 100.00%

TOWN PROPOSITION NUMBER TWO (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 804

Yes 305 47.96%
No 331 52.04%

Total 636 100.00%

TOWN PROPOSITION NUMBER THREE (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 804

Yes 515 80.59%
No 124 19.41%

Total 639 100.00%

LIBRARY PROPOSITION NUMBER ONE (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 635

Yes 408 69.98%
No 175 30.02%

Total 583 100.00%